Onko vihdoin Seminaarin pelastamisen hetki?

Julkaistu

Kategoria

Heinolan kaupungin päättäjät joutuvat lähiaikoina ratkaisemaan kaupungin hallinnon tilakysymyksen. Kolme vuotta sitten tehdyltä valtuuston päätökseltä (kaupungintalon toiminnallinen peruskorjaus) on pudonnut pohja pois.

Kaupungintalosta ja valtuustotalosta on tehty kaupat Osuuskauppa Hämeenmaan kanssa, joka aikoo rakentaa paikalle S-marketin. Valtuustotalo on jo saanut purkuluvan ja samaa päätöstä odottaa kaupungintalo.

Kaupungin hallinnolle on löydettävä vaihtoehtoiset tilat keskustasta. Kirjasto ja kaupungin hallinto eivät yhdessä mahdu remonttia odottavaan kirjastoon. Kaupungin omistamat kiinteistöt vaatisivat remontointia, ennen kuin hallinnon tiloja voitaisiin sijoittaa niihin.

Olisiko kaupungin päättäjillä vihdoin rohkeutta tarttua tosissaan Seminaarin vaihtoehtoon? Alueen omistava kiinteistösijoitusyhtiö tarjosi kolme vuotta sitten vanhan päärakennuksen saneeraamista ja vuokraamista kaupungin hallinnon käyttöön. Valtuuston enemmistö päätti, ettei vaihtoehtoa edes tutkita.

Nyt tämä vaihtoehto tulisi ottaa käsittelyyn ja selvittää puhtaalta pöydältä neuvotellen kiinteistösijoittaja BOA Groupin kanssa.

Asiasta on päättämässä uusi valtuusto ja iso joukko tuoreita päätöksentekijöitä. On tullut historiallinen hetki ratkaista Seminaarinmäen tulevaisuus yhtenä vanhan, hienon kaupunkimme maamerkeistä. Vanhan päärakennuksen vuokraus kaupungille on avainkysymys, joka käynnistää koko Seminaarinmäen tulevan kehittämisen.

Seminaari-vaihtoehtoa vastustavien perusteluihin kuuluu, ettei kaupungintalo voi toimia vuokratiloissa. Perustelu ei kestä, sillä useat kaupungit ja kunnat ovat siirtyneet vanhoista kaupungintaloista vuokratiloihin.

Uusia kaupungintaloja ei juuri enää rakenneta. Kunnat valitsevat tilaratkaisuksi vuokraamisen, koska se on kaupungin talouden kannalta ennustettavampaa ja vähäriskisempää kuin omistustiloissa toimiminen.

Seminaarinmäen tulevaisuuden turvaaminen uudessa käytössä on tärkeää myös keskustan kaupunkikuvan ja Heinolan elinvoiman kannalta. Heinolassa työskennelleet arkkitehtiopiskelijat visioivat seminaarin alueelle vanhojen rakennusten tyyliin sopivia puutaloja. Alueelle mahtuisi myös muutama kerrostalo.

Kerrostalot keskustan puistomaisella arvoalueella olisivat Heinolaan muuttoa harkitseville todennäköisesti halutumpi asumisvaihtoehto kuin Niemelänrantaan kaavoitettava massiivinen kerrostaloalue.

Valitettavasti Heinola on tänä päivänä taantuva teollisuuskaupunki vailla visiota paremmasta. Rapistuva suojelukohde kaupungin paraatipaikalla Maaherranpuiston päässä kertoo surullista tarinaa kaupungin näköalattomuudesta.

Heinolan kansalliseen kaupunkipuistoon kuuluva Seminaarinmäki voisi olla tulevaisuudessa sekä muuttajia että turisteja houkutteleva keskustakortteli. Meillä on Rantapuisto poppeleineen, 1800-luvun puutalot Kauppakadulla, Kivalterintalo ja Maaherranpuisto. Puiston päässä rapistuva unohdettu Seminaari ei sovi kuvaan.

Vaihtoehtoisessa todellisuudessa kävelykierros päättyisi vanhojen puiden katveessa kukoistavalle Seminaarinmäen hallinto- ja asuinalueelle. Eikö sen puolesta kannattaisi toimia nyt?

Heinolan kaupunki juhlii tänä vuonna 250-vuotista historiaansa. Jos juhlavuosikin vierähtää ilman Seminaarin pelastavaa päätöstä, se on häpeäksi kaupungin päättäjille.

Jos heinolalaisilta kysyttäisiin, mikä tuhoutumisriskissä oleva vanha rakennus kaupungissa pitäisi ehdottomasti säilyttää, vastaus olisi varmasti: Seminaarin päärakennus.

Jouni Ainali, Merja Ojansivu, Lasse Pohjankoski, Mirella Schroderus, Krista Vadelmakoski

Julkaistu Itä-Häme -lehdessä tiistaina 10.2.2026.