Ryhmäpuheenvuoro vuoden 2022 talousarviosta

Julkaistu

Kategoria

,

Arvoisat valtuutetut ja muut paikalla olijat.

Vuosi 2021 alkaa olla lopuillaan ja vuosi 2022 siintää edessä. Suuri kysymys uudelle vuodelle lienee: Saadaanko Orimattilaan vihdoin koirapuisto? Tätä koirapuistoa on suunniteltu Orimattilaan vuosia, paikkoja on etsitty ympäri kaupunkia, sijainnista on kiistelty eri toimielimissä ja somen keskustelupalstoilla, investointilistallakin se on esiintynyt jo pidemmän aikaa. Ehkä vuonna 2022 on vihdoin toteuttamisen aika. Tämä hanke on esimerkki kunnallisesta päätöksenteosta, sen moniäänisyydestä ja myös asukkaiden äänen kuuntelemisesta.

Vuoden 2022 talousarvio on tämän valtuuston ensimmäinen. Se tehdään tilanteessa, jossa uusi strategia on vielä luonnosvaiheessa ja talousarvio pohjaa vanhaan strategiaan katse tiukasti tulevaisuudessa. Maailmaa leimannut pandemia, siitä seurannut muutos ja nyt käynnissä oleva voimakas talouden kasvu tarkoittaa myös sitä, että Orimattilan on oltava hereillä ja rohkeasti mukana uudistuksissa, ottamassa käyttöön uuttaa teknologiaa, oltava mukana hillitsemässä ilmastonmuutosta, kantamassa sosiaalista ja ekologista vastuuta, uudistamassa palveluita digitaaliseen suuntaan, ja niin edelleen. Onneksi näistä kaikista löydämme sitovia tavoitteita talousarviosta: Teknisen toimialan yksi keskeinen teema ensi vuodelle on ilmastonmuutoksen torjunta, jota toteutetaan muun muassa metsästrategian luomisella kaupungille, ja jossa on tarkoitus huomioida julkisten metsien vaikutus ilmastonmuutoksen torjunnassa. Lisäksi tilapalvelussa pyritään tekemään energiatehokkaita ratkaisuja niin, että energiamäärärahoja voidaan laskea kolme prosenttia ensi vuodelle ja tukea siten kaupungin mastotavoitteita. Vihreä valtuustoryhmä on erityisen kiitollinen näistä tavoitteista ja tulemme seuraaman niiden toteutumista tarkasti.

Muita tärkeitä tulevia laadittavia strategioita kaupungin kehittymisen ja talouden haasteisiin varautumisen kannalta ovat kiinteistöstrategia ja asunto-ohjelma. Tästä jälkimmäisessä on määrätty Orimattilan Vuokrataloja olemaan myös aktiivisesti mukana omistajaohjeuksen kautta talousarviossa.

Uusi hyvinvointivaliokunta on aloittanut tänä vuonna toimintansa. Liikuntapalvelut ovat toimialan suurin kokonaisuus. Liikuntapalveluiden tärkeä tehtävä on tuottaa sisältöä kaupungin liikuntapaikkoihin sekä huolehtia niiden kunnossapidosta ja kehittämisestä. Huolestuneena kuuntelemme puhetta kaupungin latuverkon arvioimisesta. Yleisesti latuverkosto on saanut hyvää palautetta Orimattilassa niinä talvina, kun lunta on saatu reippaasti. Toivottavasti tätä hyvää latuverkostoa ei olla supistamassa tai keskittämässä ja pilata palvelua, joka toimii. Liikuntapalveluiden toisesta tavoitteesta, joka liittyy viestintään, brändityöhön ja digitaalisuuteen, olemme samaa mieltä. Orimattilan huippuluokkaisia liikuntamahdollisuuksia tulee hyödyntää kaupungin markkinoinnissa sekä sisäisesti omille asukkaille että mahdollisille tuleville orimattilalaisille vetovoimatekijänä. Tähän liittyy myös uuden uimahallin sujuva ja turvallinen käyttöönotto sekä siitä markkinointi. Onkin aivan ensiarvoisen viisasta, että tähän panostetaan talousarviossa uusien uimavalvojien palkkauksella, jolloin saamme laajemmat aukioloajat uimahallille ja sitä kautta enemmän käyttäjiä.

Asukkaiden ja alueiden osallistamisessa tapahtuu myös muutoksia ensi vuonna, kun aluejohtokunnat vaihtuvat aluekumppanuuspöydiksi. Sinällään tämä muutos on positiivinen, koska entistä laajempi verkosto pääsee osallistumaan oman alueen kehittämiseen. Kannatamme myös täysin osallistavan budjetoinnin käyttöönottoa. Aluejohtokuntien mahdollisuus edellisellä valtuustokaudella hakea kaupungilta hankeraa omien alueidensa kehityshankkeisiin on tietyllä tavalla ollut osallistavaa budjetointia. Nyt kuitenkin tästä talousarviosta on jäänyt itäisen aluejohtokunnan hanke-esitys, jolla olisi perusparannettu Artjärven Salmelan lähiliikuntareitti. Ja kuten valtuustoinfossa kuulimme, ei liikuntapalveluilla ole mitään suunnitelmaa reitin parantamiseksi, vaikka se on Rambollin tekemässä inventoinnissa todettu kunnoltaan erittäin huonoksi. Puhumme siis kauniisti osallistavasta budjetoinnista, mutta tässä talousarviossa se loistaa poissa olollaan. On myös huomioitavaa, että aluekumppanuuspöydälle on varattu vähemmän rahaa kuin aluejohtokunnille vuonna 2021. Määrät puolittuvat entisestä 3500 eurosta nyt 1750 euroon. Osallistavassa budjetoinnissa meillä on siis paljon kehitettävää.

Positiivisia henkilöstölisäyksiä löytyy talousarviosta muitakin uimavalvojien lisäksi. Kuten, neljä kiertävää varhaiskasvatuksen lastenhoitajaa sekä kaava- ja paikkatietoasiantuntija. Luotamme siihen, että toimialat ovat harkinneet nämä lisäykset tarkasti ja niiden avulla lisätään tuottavuutta, palvelun tasoa ja henkilöstön hyvinvointia.

Investointiohjelma on Orimattilassa suunnitteluvuosina mittava. Päättäjien pitää myös tässä kohdin muistaa, että lisää on tulossa. Tönnön ja Jokivarren koulut sekä meidän useat päiväkodit kaipaavat myös peruskorjauksia. Kulttuuritalosta olemme kuulleet syksyn aikana huonoja uutisia ja onneksi sen tarveselvitys ja hankesuunnitelma on budjetoitu ensi vuodelle. Orimattilan kirjasto ja kulttuuritoimi tarvitsee hyvät tilat toimiakseen. Orimattila ei ole pelkästään liikuntakaupunki, vaan myös hyvien kulttuuripalveluiden kotipaikka. Ehkä tähän kulttuuritalon suunnitelmaan yhdistyisi myös hieno suunnitelma selvittää nuoriskahvilan tarve ja toteutusvaihtoehdot. Vaikka investointiohjelma on suuri ja velkamäärä lisääntyy jyrkästi tulevina vuosina, uskomme optimistisesti, että tehdyt investoinnit Erkko-lukioon, Yhteiskouluun sekä urheilu- ja uimahalliin tuovat tulosta.

Muita huomionarvoisia tavoitteita talousarviossa on mielestämme sähköisten kokouskäytäntöjen kehittäminen, Lähiruokatarjoajien ja –tuotteiden kartoitus sekä yritystonttien myyntitavoitteet. Toivottavasti nämä tavoitteet toteutuvat.

Kokonaisuutena lähdemme vuoteen 2022 positiivisin mielin, koska onhan työttömyys alentumassa, verotulot nousussa, asukaslukukin on poikkeuksellisesti ollut vuoden 2021 alussa kasvussa. Sote-palvelut siirtyvät alueille, joka tuo omat riskinsä, mutta myös vakauttaa Orimattilan talouden ennakoitavuutta, kun jatkuvasti nousupaineessa olevat heikosti ennakoitavat sotekulut jäävät pois kaupungin taloudesta.

Kiitos toimialoille ja viranhaltijoille vuoden 2022 talousarvion laadinnasta. Poliittisesti emme saaneet olla siinä tällä kertaa mukana, mutta ehkä ensi vuonna uusi mahdollisuus! Hyvää joulun aikaa ja vuotta 2022 kaikille toivottaa Orimattilan vihreä valtuustoryhmä.

 

Venla Avelin, kaupunginvaltuutettu