Kirjoittajat: Teea ja Luka
Maaliskuun lopun valtuustossa
- esiteltiin lasten ja nuorten hyvinvointikertomus ja keskusteltiin sen sisällöstä
- käsiteltiin viime vuonna perustetun, vihreiden Seija Leinosen vetämän tilapäisen valiokunnan raportti Muuramen kunnan hallinnosta ja päätöksenteosta ja suosituksista niiden kehittämiseksi, sekä
- päätettiin (äänestyksen jälkeen) perustaa tilapäinen valiokunta tarkistamaan tarkastuslautakunnan toimintaa.
Lasten ja nuorten hyvinvointikertomuksen pääviesti oli, että muuramelaisilla lapsilla ja nuorilla menee valtakunnalliseen keskiarvoon nähden hyvin, mutta työtä on tehtävä monella saralla. Lasten ja nuorten hyvinvoinnin edistämisen painopisteinä on ollut osallisuus ja oppiminen, ihmissuhteet ja turvallisuus sekä terveys.
Muuramen valtuustossa tehtiin 28.9.2020 esitys tilapäisen valiokunnan asettamisesta Muuramen kunnan hallinnon tarkastamista varten. Valiokunnan tehtävänä oli ”selvittää kunnan hallinnon ja päätöksenteon sekä tarkastustoiminnan tilaa ja näiden asioiden yhteensovittamista”.
Valiokunnan puheenjohtajaksi valittiin meidän Seija Leinonen, joka teki todella mittavan työn valiokunnassa.
Laaja loppuraportti (linkki) keräsi valtuustokauden pisimpään kestäneen positiivishenkisen keskustelun, kommenttien ja kehittävien ehdotusten virran yli puoluerajojen. Näitä olivat mm. kehityskohtien laitto tärkeysjärjestykseen, raportin lisääminen Muuramen kunnan Talous ja Strategiat sivulle (Luka). Kolmekymmentäkahdeksansivuinen (38) valiokunnan raportti antaa suosituksinaan kaksikymmentäyksi (21) kehityskohtaa päätöksenteon ja hallinnon kehittämiseen Muuramessa.
Valtuustolle ei kuitenkaan annettu pohjalle hallituksessa tai etukäteisneuvotteluissa mitään esitystä siitä, mitä raportin pohjalta tulisi seuraavaksi tehdä. Tämän pelasti meidän Teea Kortetmäki, joka teki seuraavan esityksen, jonka valtuusto hyväksyi yksimielisesti ilman äänestystä:
”Ryhdytään valmistelemaan tilapäisen valiokunnan antamien suositusten toimeenpanoa ja jatkokehittämistä kunkin suosituksen kannalta keskeisissä toimielimissä. Uuden valtuustokauden aloittamisen kannalta kiireisimmät suositukset otetaan valmisteluun mahdollisimman pian. Muiden suositusten valmistelua jatketaan uuden valtuustokauden alkaessa. Suositusten toimeenpanosta annetaan tilannekatsaus valtuustolle syksyn 2022 ensimmäisessä valtuuston kokouksessa.”
