Paikalla: Teea, Luka ja Riikka
Raportti: Luka
Kokousasiakirjat:
Muutamia nostoja kokouspykälistä.
* § 118 Vuoden 2024 tuloveroprosentista päättäminen
Valtuusto vahvisti Muuramen tuloveroprosentiksi 6,9 %. Se on Kuntaliiton tietojen mukaan Keski-Suomen toiseksi pienin. Kuntaliiton mukaan ”Keski-Suomen painotettu keskiarvo vuodelle 2024 on 8,48”.
https://www.kuntaliitto.fi/elinvoima-ja-talous/verotus/kuntien-veroprosentit
* § 119 Kiinteistöveroprosenttien vahvistaminen 2024
Valtuusto hyväksyi kiinteistöveroprosenteiksi seuraavat:
– yleinen kiinteistöveroprosentti maa-alueet 1,30
– yleinen kiinteistöveroprosentti rakennukset 1,30
– vakituisten asuinrakennusten kiinteistöveroprosentti 0,50
– muiden kuin vakit. asuinrakennusten kiinteistöveroprosentti 1,20
– yleishyödyllisten yhteisöjen kiinteistövero 0,0
– rakentamattoman tontin kiinteistöveroprosentti 4,00
.
* § 123 Vastaus vihreiden valtuustoaloitteeseen: Koulunkäynninohjaajille ja määräaikaisille opettajille kesäajan palkka
Muuramen Vihreä valtuustoryhmä jätti aloitteen 13.3.2023, jossa ehdotettiin:
”1. Lukuvuoden ajalle palkatuille sijaisille maksetaan palkka myös kesäajalta, vaikka viranhaltija palaa kesäksi töihin.
2. Muut määräaikaiset opettajat palkataan työsuhteeseen vähintään ajalle 1.8. – 31.7.
3. Koulunkäynninohjaajille osoitetaan työtehtäviä kesäkuun ajaksi lasten ja nuorten palveluista.”
Vastauksessa aloitteeseen todetaan muun muassa, että
”Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT ja Julkisalojen koulutettujen neuvottelujärjestö JUKO ry ovat sopineet OVTES:n lomapäiväkorvauksen korottamisesta. 1.8.2023 alkaen maksetaan 2,8 päivän (ennen 2 päivän) varsinainen palkka täyttä lomanmääräytymiskuukautta kohden.”
Lisäksi todetaan, että ”mikäli sijaisen lomaoikeuksia halutaan parantaa edelleen, tulee tämä tapahtua OVTES:n valtakunnallisten neuvottelujen kautta”.
Aloitteen vastauksen mukaan koulunkäynninohjaajille ja iltapäivätoiminnan ohjaajille on ”hyvät mahdollisuudet halutessaan toimia keskeytysaikoina erilaisissa työnantajan tarjoamissa tehtävissä.”
Kyselytunti
Teea Kortetmäki teki valtuustokysymyksen ”nuorten hyvinvointia ja osallisuutta koskevan strategiakärjen toimeenpanosta”, joka nosti esiin erityisesti Kinkomaan tilannetta. Asiaan saatiin perusteellinen selvitys useammalla ppt-sivulla sivistysjohtaja Jukka Koivistolta, joka toi kaivattua lisätietoa valtuutetuille.
Lasten ja nuorten asioiden liittyen on valmisteilla useampikin kuntalais-, tai valtuustoaloite, jotka ovat esillä Hyvinvoinnin ja palveluiden lautakunnassa 21.11.2023.