[et_pb_section fb_built=”1″ admin_label=”section” _builder_version=”3.22″][et_pb_row admin_label=”row” _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”4.9.4″ _module_preset=”default” hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″]
Pontus Blomqvist, som föredömligt har kämpat för ett rent hav utan fiskodling, kräver
i en insändare i ÖT 12.5 skriverier som baserar sig på fakta. Han betonar också att ingen har hindrat honom att agera.
Det stämmer säkert men samtidigt är stödet som han har fått i offentligheten av SFP i Jakobstad ganska magert. De beslutande organ där SFP har stor representation, som stadsstyrelsen och hamnbolagets styrelse i Jakobstad har varit döva för kritiska åsikter mot fiskodlingen. De få kritiska individerna är fria att uttrycka sin åsikt samtidigt som den stora majoriteten är tyst och tydligen vill ha fiskodlingen.
Den 30 augusti 2019 sade delägarlaget i Larsmo upp arrendekontraktet med Ekofish Ab utanför fiskehamnen vid Ådön. Följande dag fick vi höra att Jakobstads Hamn Ab hade ingått ett 20 år långt arrendeavtal med Ekofish som hade förhandlats under en längre tidsperiod. Allt det här utan offentlig insyn. Stadsstyrelsen i Jakobstad (och Blomqvist) tyckte att det hör till hamnens normala verksamhet och det behövdes inte ens en information till stadsstyrelsen. Delvis ingår samma personer i båda styrelserna, men ändå!
Före kommunalvalet är det på sin plats att fråga kandidaterna vad som är ditt partis syn på en fiskodling i havet utanför Jakobstad. En ensam ledamot räcker inte.
ANNA-MAIJA LYYRA, GRÖN
ÖT Debatt 13.05.2021
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]