Aloite Pietarsaaren kaupunginhallitukselle
Suomalainen Fennovoima ja venäläinen Rosatom allekirjoittivat viime syksynä kehityssopimuksen, joka tähtää ydinvoiman rakentamiseen Pyhäjoelle. Kunnalliset energiayhtiöt omistavat yli 30 prosenttia Fennovoimasta. Suomalaiset kunnat kuuluvat siis tytäryhtiöidensä kautta Fennovoiman ydinvoimahankkeen suurimpiin omistajiin.
Pietarsaaren energialaitos on yksi niistä.
Fennovoima on niin sanotun Mankala-periaatteen mukaisesti sitoutunut myymään kaiken tuottamansa sähkön omakustannehintaan. Mankala-periaatteella toimivat yhtiöt ovat suomalaisen energiatuotannon erikoisuus, jonka edut tunnetaan. Riskeistä sen sijaan ei ole juuri keskusteltu.
Kun osakeyhtiölain mukaan omistaja voi pahimmassa tapauksessa menettää koko yhtiöön sijoittamansa osakepääoman, Mankala-periaatteella toimivassa yhtiössä omistajan vastuu ja riskit ovat paljon suuremmat. Pääsääntö on, että omistajat sitoutuvat yhteisvastuullisesti vastaamaan yhtiön ottamien lainojen koroista ja lainojen lyhennyksistä, jos voimalayhtiö ei markkinahäiriöiden ja mahdollisten tuotantoseisokkien vuoksi pysty siihen.
Kuntalakiin viime vuonna tehdyt sisäistä valvontaa ja riskienhallintaa koskevat muutokset tulivat voimaan tämän vuoden alussa. Riskienhallinnan tulee kattaa strategiset, toiminnalliset ja taloudelliset riskit.
Fennovoiman hankkeeseen sitoutuneiden kunnallisten energiayhtiöiden pitäisi viimeistään nyt selvittää kunnan- ja kaupunginvaltuustoille, mitä riskejä voimalahankkeeseen liittyy. Riskienhallinnan tulee kattaa strategiset, toiminnalliset ja taloudelliset riskit.
Pietarsaaren kaupunginvaltuusto ei ole saanut tietoja kaupungin sähkölaitoksen investointisuunnitelmista voimalaitokseen huolimatta siitä, että Fennovoiman puolesta ei estettä tietojen antamiselle ole nähty.
Me allekirjoittaneet vaadimme, että kaupunginhallitus huolehtii Pietarsaaren energialaitosta koskevan investointisuunnitelman esittelemisestä sekä voimalainvestointien riskien selvityksestä Pietarsaaren kaupunginvaltuustolle.
Pietarsaaressa 24.3.2014