ENERGIAPOLITIIKALLA VOIDAAN TORJUA ILMASTON LÄMPENEMISTÄ, LISÄTÄ TYÖPAIKKOJA JA VIENTITEOLLISUUTTA

Energiapolitiikalla voidaan pitkäaikaisesti vaikuttaa hiilidioksidipäästöjen vähentämiseen, työpaikkojen syntymiseen ja vientiteollisuuteen. Energiaratkaisuja käsitelleen professorityöryhmän jäsenet ovat pahoitelleet sitä, että Suomessa on poliittisilla päätöksillä hidastettu tulevaisuuden energiatuotteiden kehittämistä ja vaikeutettu niiden pääsyä kansainvälisille markkinoille. Maailmanlaajuisesti kasvavia vientiteollisuuden aloja ovat aurinko- ja tuulienergian tuottamisen ja energian säästämisen teknologia.

Professorityöryhmä on tarkastellut mm. Ruotsin, Tanskan, Itävallan ja Saksan energiaratkaisuja. Niissä on tavoitteeksi asetettu uusiutuvan energian ja sen hajautetun tuotannon tukeminen. Syöttötariffeilla on innostettu pientuottajia, mm. maanviljelijöitä sähkön tuottamiseen. Kotimaan tuotannon turvin energiateollisuus on pystynyt kehittämään aurinko- ja tuulienergian tuotteita  vientituotteiksi.

Suomessa valtio tukee yritysten energian käyttöä suoraan tai epäsuorasti 2,7 miljardilla eurolla. Valtaosa näistä tuista vaikeuttaa siirtymistä moderniin energiajärjestelmään. Tuet tulisi professorien mielestä suunnata energiatehokkuuden parantamiseen ja kotimaisen uusiutuvan energian käyttöön.

Ruotsissa teollisuuden kilpailukykyä on parannettu kehittämällä energian säästöä. Ruotsalaisten hiilidioksidipäästöt ovat henkeä kohden puolet suomalaisten päästöistä.

Linkit professorityöryhmän raportteihin:

Kasvua ja työllisyyttä uudella energiapolitiikalla.docx – Jyx

https://jyx.jyu.fi/…/Kasvua%20ja%20työllisyyttä%20uudella%20energia

kirjoittanut M Halme – ‎2014

Hyvän energiapolitiikan perusteet -raportti (6.10.).

www.energiapolitiikka.fi/download.php?liite_id=10043

 

Toukokuu 2015 Pirkko Hakkarainen


Posted

in

by

Tags: