Vihdin ympäristölautakunnan kokous 22.10.2009

Julkaistu

Kategoria

Ympan kokousaika oli päällekkäisyyksien vuoksi siirretty tiistaista torstaille 22.10.2009.Samana iltana esiteltiin myös Kirkonkylän kaavaa V42, mikä esti meitä lautakunnan jäseniä osallistumasta Käpykylän yleisötilaisuuteen. Pyysin kyllä kokousajan siirtämistä, mutta ei onnistunut.

Kokouslista oli ennätyspitkä ja käsittely kesti lähemmäs neljä tuntia. Lautakunnassa oli uutena jäsenenä Esa Mäkinen, joka oli nimetty luottamustehtävään edesmenneen Richard Limnellin tilalle ja mukana oli myös Vihdin nuorisovaltuuskunnan edustajana Eelis Hemberg. Ohessa hiukan referointia osasta asialistan asioista.

Kokouksen isoin asia oli Nummelan eteläosien osayleiskaavan käsittely. Osayleiskaavan pohjana on edelleen Nummelan eteläosien rakennemalli (kv 14.3.2005). Kunnanhallituksen vuoden 2004 päätöksen mukaan Vihdin kasvua suunnataan Nummelaan. Osayleiskaavassa Nummelan eteläosien osayleiskaavat A ja B on yhdistetty yhdeksi kaava-alueeksi. Osayleiskaavalla on tarkoitus määritellä Nummelan taajaman kehittyminen ja laajentuminen vuoteen 2030 saakka. Vihdin kunta on tehnyt Espoon ja Kirkkonummen kanssa yhteistyösopimuksen, joka koskee mm. maanäyttöä, kaavoitusta ja liikennettä. Sopimuksen mukaan kunnat suunnittelevat mm. maankäyttöä, kaavoitusta ja liikennettä yhteistyössä. Kesäkuussa 2009 valmistui kuntien yhteistyössä tekemä Länsiradan maankäytön kehityskuva, jonka tarkoituksena on lisätä asuin- ja työpaikkarakentamisen määrää niin, että uuteen junarataan perustuvan joukkoliikenteen järjestäminen on mahdollista ja taloudellisesti kannattavaa. Nummelan eteläosien osayleiskaava on Vihdin tärkein kaavahanke tämän tavoitteen toteuttamiseksi.

Kaavaselostuksessa tuodaan esiin kehityskuvan mukaisen raideliikenteeseen perustuvan yhdyskuntarakenteen ekologisuus, joka on pitkällä tähtäimellä myös taloudellisesti tehokkain tapa kehittää maankäyttöä. Ratayhteyden toteutumista odotellessa yhdyskuntarakennetta kasvatetaan vaiheittain.

Osayleiskaavan alue kattaa eteläisen Nummelan Hanko-Hyvinkää junaradasta Turunväylälle käsittäen osan Huhmarjärveä ja ulottuen pohjoisessa Enäjärven rantaan. Kaava-alueen koko on n. 2000 hehtaaria, joista kunta omistaa n. 330 hehtaaria. Kaavaluonnoksessa on varauduttu Nummelan kasvuun 12 000 asukkaan taajamasta 27 000- 30 000 asukkaan taajamaksi. Suunnitellulle Länsiradalle on varattu kaksi asemapaikkaa Huhmarnummi ja Höytiönnummi. Kaavaluonnos sisältää kolme suurta suojelualuetta ja yli 30 arvokasta luontokohdetta.

Luonnokseen on merkattu työpaikka-alueiksi Huhmarnummi, Huhmari, Tuusankorpi, Länsirinne Porintien varteen, Ali-Rosti, Honkasalo, Höytiönummi, Meritie ja Kuusikko. Huhmarin kohdalla puhutaan kaupan suuryksiköstä. Kaavaluonnoksessa ei mainita Ideaparkia, mutta aluetta kehitetään liikenteellisesti kaupan suuryksikköä ajatellen.

Osayleiskaavaluonnoksesta tullaan järjestämään kaksi yleisötilaisuutta ja maanomistajille lähetetään kirje, jossa kaavaprosessista kerrotaan. Valmisteluaineistosta pyydetään Ympan ehdotuksen mukaan lausunnot 39 eri taholta ja valmisteluaineisto asetetaan esille vuorovaikutusmenettelyä varten vähintään 30 päivän ajaksi.

Tässä lyhyesti osa kokouksessa käsitellyistä muista asioista:

– Vekkoinkorven taajamaosan asemakaavamuutos kortteleissa 503 ja 504 sekä suojaviheralueella, kaava N 150. Kyseessä on yritystoiminnan laajentumistarve viereiselle tontille, joiden välissä kulkee kapea suojaviheralue. Kaava pyritään saamaan mahdollisimman nopeasti vireille. Kaavamuutoksen avulla saadaan korttelista 504 myytyä suuri työpaikkatontti. Kysymykseeni suojaviheralueen merkityksestä ja mahdollisista kulkuyhteyksistä vastattiin, että alueella ei ole eikä ole suunnitteilla kävelytietä. Se ei myöskään oleellisesti pienennä virkistys- ja puistoaluetta.

– Lankilan metsäkulman kaava N145 asemakaavan valmisteluaineisto asetetaan esille vuorovaikutusmenettelyä varten. Metsäkulman nimi on muutettu Perhosniityksi. Alueelta poistetaan tulevaisuudessa vaarallinen radanylitys.

– Nummelan Linnaniityn eteläosan asemakaava ja asemankaavan muutos, kaava N135 päätettiin esittää kunnanhallituksen hyväksyttäväksi. Varmistin vielä, että kaavaselosteessa on mainittu, että Linnanniittuun suunnitteilla olevaan lämpölaitokseen liittyen kaavaselostuksessa on suositus kiinteistöjen mahdollisuudesta liittyä kyseiseen energianjakelujärjestelmään. Osallisten aloitteesta Ekokaaren nimi oli vaihdettu Linnankaareksi ja Linnanniitun lähivirkistysalueelle on lisätty ajoyhteys maatalousalueelle ja palstanviljelyalueelle.

– Kotirinteen asemakaava ja asemakaavan muutos kaava 132 päätettiin asettaa julkisesti nähtäville ja pyytää lausunnot 21 eri taholta. Kokouksessa korostettiin, että sijainti Enäjärven valuma-alueella tulee ottaa suunnittelussa huomioon.

– Espoo-Lohja-Salo ratalinjauksen yleissuunnitteluun liittyen Ympa ehdotti hallitukselle, että arviointiohjelmaan liittyvässä lausunnossa olisi esitetty mm. seuraavat seikat:

– Tarkasteltava maastokäytävä on erilainen kun maakuntakaavaan on merkitty

– Kohdassa vaikutuksen maankäyttöön ja yhdyskuntarakenteeseen ei ole mainittu Vihdissä vireillä olevia merkittäviä kaupan- ja työpaikkarakentamisen asemakaavoja, ne tulisi kuitenkin huomioida ympäristövaikutusten arvioinnoissa

Kiinnitettiin huomiota myös ratavyöhykkeellä asuvien suureen kysymykseen kiinteistöjen arvon muuttumisesta radan myötä. Näitä muutoksia tulisi arvioida siinä missä yhteiskuntatalouteenkin kohdistuvia vaikutuksia.

– Pyydettiin vaihtamaan arviointiselostuksen esilläoloaikaa kesä-heinäkuulta kesälomakauden ulkopuolelle.

Kunta on mukana ratahankkeen yleissuunnittelutyöryhmässä. Vihdin kulut yleisuunnittelusta ja YVA-prosessista ovat on vuonna 2009 13 400 ja vuonna 2010 suunnilleen saman verran.

– Taloussuunnitelmassa vuosille 2010-2012 , vuoden 2010 talousarviossa käytiin läpi strategialuonnoksen pohjalta tehdyt tuloskortit. Keskukselle on laadittu tuloskortit tuoteryhmille Kiinteistöpalvelut, Kaavoituspalvelut, Paikkatieto- ja mittauspalvelut, Rakennusvalvontapalvelut ja Ympäristönvalvontapalvelut .

Kokouksessa pyydettiin tarkistamaan tuloskorttien tietojen ja valtuustossa vahvistetun strategiapaperin tietojen vastaavuus.

Terveisin,

Tiina

tiina@verjankorva.fi