Kunnanvaltuusto 11.6.2012
Tarkastuslautakunta on tehnyt työtään huolella ja nostanut esiin useita Vihdin kunnan kehittämisen kannalta oleellisia huomioita.
Viime vuoden tulos oli ennakoitua parempi, mistä voidaan iloita. Kertomuksessa on myös mainittu että toimintakulujen kasvu oli matalampi kuin kertaakaan aikaisemmin tällä valtuustokaudella. Toisaalta tähän on vaikuttanut mm. että isoja investointeja on jouduttu siirtämään kuten Ojakkalan päiväkoti/perhekeskuksen rakentamisen aloittamista valituksen johdosta. Myös Nummelanharjun koulun II -vaiheen suunnittelun aloittamista on siirretty. Kunnalla on tulossa mittava investointilista ja sen tietäen olisi ollut järkevää ja terveydellisistä syitä erittäin perusteltua aloittaa Nummelanharjun II vaiheen suunnittelu. Nythän investointi siirretään vaikka tiedetään useista sairaustapauksista ja investointien kasautumisesta. Tähän tarkastuslautakunta ei puuttunut vaikka onkin hyvin pyrkinyt arvioimaan vuonna 2011 tehtyjä säästötoimenpiteitä ja niiden oikea-aikaisuutta. Myös henkilöstösäästöt sijaiskieltoineen olivat edelleen vaikuttamassa tulokseen.
Sivulla 5 sanotaan, että ”kunnan strategian lisäksi toimintaa ohjasivat henkilöstöstrategia ja elinkeinostrategia”, mutta entä ilmastostrategia? Sekin näkemyksemme mukaan tulisi tässä yhteydessä mainita, vaikka kuten sivulla 24 mainitaan ”tuloskortin mukaan ilmastostrategian toteuttamiseen ei laitettu erityispanostusta vuonna 2011, eikä tavoite toteutunut. ” Tarkastuslautakunta toteaakin, että ilmastostrategian toteuttaminen tulisi kertaalleen viedä selkeästi osaksi kunnan normaaleja toimintaprosesseja. Vihreiden valtuustoryhmä on vaatinut tätä ilmastostrategian jalkauttamisista useaan otteeseen jotta asetettuihin tavoitteisiin päästäisiin.
Tarkastuslautakunta on useassa kohdassa nostanut esiin kevyenliikenteen verkoston kehittämisen merkityksen mm. kuljetusoppilaiden määrän vähentämiseen, ennaltaehkäisevään hyöty- ja arkiliikuntaan ja ilmastostrategian tavoitteiden toteutumiseen. Tarkastuslautakunta on perustellusti pitänyt valitettavana, kevyen liikenteen verkoston tarvekartoituksen viivästymistä.
Hyvä on, että nuorten syrjäytyminen ja sitä ehkäisevien toimenpiteiden merkitys on nostettu esiin. Myös huomio kunnan henkilöstön sairauspoissaolojen kasvusta, joissa edellisenä vuonna kasvoi lyhyet sairauspoissaolot ja arviointivuotena pitkät poissaolot nähdään oikeutetusti valitettavana.
Kysymysmerkiksi jää miten lähivuosien investointitarpeet tulevaisuudessa ratkaistaan, olisiko kuitenkin järkevää tyytyä 1,5 % kasvuun (nythän tavoite oli 2 % ja päädyttiin 1 %:iin).
Eri mieltä tarkastuslautakunnan kanssa olemme näkemyksestä veroprosenttiin. Tarkastuslautakunnan mukaan veroprosentin kasvuun ei kilpailukykynäkökulmista lähivuosina ole varaa. Valtuustoryhmämme näkee veroprosentin korottamisen olevan välttämätöntä, jotta lähivuosien mittaviin investointeihin kasvavan kunnan palvelurakenteen ylläpitämiseksi päästään.
Kiitämme tarkastuslautakuntaa hyvin tehdystä työstä ja Vihreiden valtuustoryhmä ilmoittaa saaneensa tarkastuslautakunnan arviointikertomuksen tiedoksi.
Vihreiden valtuustoryhmä / TV