Lasten asialla. – Koulut pitää saada kuntoon: jokaisella lapsella päiväkodeissa ja kouluissa pitää olla puhdas sisäilma, vihreiden uusi valtuutettu, ojakkalalainen Leena Vehkovuori sanoo. (Vihdin uutiset 18.1.2013)
Kun ruvetaan puhumaan lasten asioista, minussa syttyy roihu palamaan, Leena Vehkovuori kertoo. Lasten takia hän kunnallispolitiikkaankin ajautui. Ojakkalalainen vanhempaintoimikunta-aktiivi oli mukana taistelemassa kylän päiväkodin puolesta ja totesi, että voisihan näitä yhteisiä asioita laajemminkin hoitaa.
Hän kuitenkin sanoo, ettei yksi roihu riitä. Uuden valtuutetun on syytä innostua myös vaikka maankäytöstä tai teistä. Vihreiden Vehkovuori onkin innolla menossa teknisen lautakunnan jäseneksi.
– Se vaatii paljon opiskelua, mutta niin haluan tämän tehdäkin. Eikä tämä ydinfysiikkaa kuitenkaan ole.
Vehkovuori miettii, että kunnanvaltuustossa tarvitaan aktiivisia ihmisiä, jotka kuuntelevat kuntalaisia ja kykenevät keskustelemaan yhteisistä asioista.
– En mene kunnanvaltuustoon vain istumaan ja kuluttamaan aikaa. Siihen valtuusto on väärä paikka, yhtä hyvin voi istua kotona.
Vehkovuori sanoo raivanneensa jo valtuustotyölle aikaa. Hän on siirtänyt vanhempaintoimikunnan vetovastuun eteenpäin – ja iloisella mielellä: vaikka Ojakkalan päiväkoti toimii nyt parakeissa koulun pihalla, pitäisi uutta rakennusta alkaa tänä vuonna rakentaa.
Kaikkialla Vihdissä ei lasten ja nuorten tilanne ole Vehkovuoren mielestä yhtä hyvä: monessa paikassa koulut ovat täynnä, yhtä monessa paikassa kamppaillaan sisäilmaongelmien kanssa. Nummelan homeiseksi paljastunut koulu ajaa Vehkovuoren mielestä nyt kaiken muun edelle, mutta niin paljon kuin vain rahaa on, pitäisi rakentaa tervettä tilaa muuallekin. Vehkovuoren mielestä tarvitaan uusia ja suurempia tiloja.
– Siitä mitä joskus on säästetty, maksetaan nyt. Rakennuksia pitää korjata ja huoltaa – ja ennen kaikkea niitä rakennuksia pitää olla.
– Parakit on helppo ratkaisu, mutta eivät ne ole halpa eivätkä hyvä ratkaisu, Vehkovuori sanoo. Hän myös huomauttaa, että väliaikaisuus ei voi tarkoittaa vuosia. – Viisi vuotta on lapsen elämässä ikuisuus. Parakin pitää olla väliaikainen ratkaisu myös lapselle.
Ennakoiden ja priorisoiden säästettäisiin. Päiväkodeista ja kouluista tinkiminen tulee kalliiksi myöhemmin, kun terveys- ja mielenterveysongelmat kärjistyvät.
– On ihan hirveä vääryys, että lapset joutuvat olemaan huonoissa oloissa. Eivät lapset osaa pitää puoliaan, kyllä se on meidän aikuisten tehtävä.
Lasten lisäksi Leena Vehkovuori haluaa puolustaa kaikkia muitakin, jotka eivät pysty pitämään meteliä itsestään: lapsia, nuoria, maailman tyttöjä, vanhuksia, eläimiä.
– Omaan napaan tuijottaminen suututtaa kaikkein eniten, Vehkovuori puhahtaa. – Jokaisen pitäisi joustaa vähän omastaan, niin kaikilla voisi olla paljon mukavampaa.
Tämä pätee myös luonnonsuojeluun.
– Luontoa pitää säästää ja suojella nyt, koska muuten se on myöhäistä.
– En sano, että itsekään kaikissa valinnoissani olisin vihreä, mutta pyrkimykseni on ajatella vihreitä arvoja, Vehkovuori toteaa. Hän kysyy esimerkiksi, pitääkö banaanit aina pakata kaupassa muovipussiin. Hedelmissä on paksu kuori ja ne pysyvät nipussa ilman pussiakin.
Vehkovuori itse haaveilee kompostista ja siitä, että voisi kulkea julkisilla töihin matkatoimistoon Helsinkiin. Kun Vehkovuoren pariskunta kymmenen vuotta sitten etsi kotia Helsingin ulkopuolelta, he kiinnittivät huomiota siihen, että bussipysäkki oli lähellä. Vuoroja on sittemmin vähennetty ja tyttäriä syntynyt kaksi. Lapsia on pitänyt kuljettaa päiväkotiin ja oma auto onkin ollut tarpeen.
– Kyllä tämä on unelmapaikka edelleen, vaikka elämän realiteetit ovat karaisseet, vihreiden kunnanvaltuutettu silti sanoo. Rauha on läsnä omassa pihassa ja metsä on vieressä. Eivätkä elämän realiteetit ole nakertaneet Vehkovuoren idealismia, päinvastoin.